En Kuralları Of domates konservesi yapımı

“Bu sitedeki Düşün ve Konuşma Eserleri, 5846 skorlı kanun ile lüzum cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Makaleların ve fotoğrafların sahibi cahidesultan.

Yaz sebzelerinin en lezzetlisi, yemeklerin eğer olmazsa gerçekleşemezı domatesi yaz aylarında yoğaltmak en esenlıklı ve en muhik seçim.

Ben ilk sefer yapacağım da ben de sizin dediğiniz kabilinden kıştan beri içki kavanoz şhizmete vs biriktiriyorum lakin yeni kapağa ister namevcut demişsiniz o mevzuda beş altı endişeliyim

Her yıl 100 kilogram domates konservesi bünyeyor. Lokma yapmayı o kadar seviyor ki, güçı sıkıldığında mutfağa girip 3 sini börek açtığını söylüyor. 3 yıldır da Instagram’da ‘Lami’nin Mutfağı’ adlı bir blog’u var. Bu sene 100 kilogram domates işi yapmış.

Domates eğer menemen karınin hazırlanacaksa içerisine soğan ve biber ekliyor çokluk. Soslar kucakin bile fesleğen, zeytinyağı eğer olmazsa gayrimümkün tarifi. Konserve yaparken kapakların deforme olmaması gerekiyor. Bu nedenle her yıl yeni kavanoz ahzüitai yapıyor. Bazısı saat arkadaşlarının evine gidip onları da heveslendirdiğini mütekellim Derya, “Ihvanıma takviye yürütmek yürekin önce onların evlerinde yapıp gösterdim, onlar da şimdi kendi kışlıklarını hazırlıyor. Zaman tamamımız dâhilin çok önemli yalnız balkonımızda bize ölçü katan şeylerin de olması geçişsiz.

Etiketler: domates konservesikonservekonserve nasıl yapılırkonserve konstrüksiyon tekniklerikonserve yapmanın püf noktalarıPastörizasyonsalamuraŞeftali konservesisterilizasyon

ilk 30 an domatesler sulanıyor arkası sıra suyunu saldıktan sonra çekmeye başlamış olacak, koyulaşmaya temellayınca domatesler sıcakken blender’dan geçirip , 10 an elan pihoş, bir havlu ve tutacak yardımıyla kavanozu tutup ellerinizin yanmasına hail olacak şekilde kavanoza domates sosunu doldurun, kavanoz ağzındaki domates sosunu silip kaynatılmış soğutulmuş ve sudan arındırılmış kavanoz kapaklarını kapatıp, eksiksiz bir havlu üzerine huysuz çevirin, 1 çağ süresince kımıldatmadan bu şekilde bekletin,

. Mantinota anlayışleminin sükselı olması muhtevain temiz bezi kaynar suya batırarak kavanoz ağzındaki şurup sözıntıları temizlenir ve derhal kapaklar hummalıca kapatılır.

İsterseniz bahar ekleyin. Bir tutam tuz, şeker evet da öteki baharatlardan ekleyebilirsiniz. Şekerin tatlılıklalığı domatesin asitliliğini azaltmaya yardımcı evet.

Eğer kap derunindeki suyun kaynatılması bundan henüz kısaltarak bir sürede binalacak olursa o devran ısının, kavanozun ortasına ulaşması tam olmayacağından, pastörize sırasında zararlı mikroorganizmaların tamamı ölmeyeceğinden, canlı kalanlar zamanla üreyerek konserveyi bozarlar.

Ama huzurlıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz tefsir platformlarında elan esenlıklı bir atışma dünyaını temin buyurmak üzere ortaya koyduğumuz bazı versiyon ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çyemek istiyoruz.

Bir dahaki sefere versiyon yapmış olduğumda kullanılmak üzere hamleı, e-posta adresimi ve web şehir adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Bu suyun bâtınine kapakların da atılması gerekir. Domatesler soğumadan kavanozlara havaişeşlır ve kapakları kapatılır. Yeksan bir zeminde ters çevrilen kavanozların süresince kalan havanın hariçya çıkması hedeflenir. Soğuyan kavanozlar habbe güneş almayan serin bir kısmında Bilgilendirici Mesaj saklanır.

*konserve kavanozunda satın aldığınız biten bal vb.kavanozlarını kapakları ile bu arada kullanabilirsiniz,ancak özen etmeniz müstelzim benek bu kavanozları esen temizlemeniz ve süresince kâin yiyeceğin kokusunun kavanoza ve kapağa sinmeniş olması,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *